Odškodnění trvalých následků u dohody o provedení práce

Jak na odškodnění u dohody o provedení práce? Stejně jako u běžné pracovní smlouvy. Více poradíme v článku.
Bodové ohodnocení pracovního úrazu

Má zaměstnanec na dohodu právo na odškodnění?

Při téměř každém pracovním úrazu má poškozený zaměstnanec právo na odškodnění (pokud nejsou splněny důvody pro krácení odškodnění). Často mají zaměstnanci pracující na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti pocit, že nemají na odškodnění právo, protože nejsou zaměstnanci s klasickou pracovní smlouvou.

Opak je ale pravdou, i student pracující v létě brigádně na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce má nárok na odškodnění pracovního úrazu.

Zákoník práce totiž stanovuje, že pracovní poměr se zakládá buď pracovní smlouvou nebo dohodami o provedení práce a pracovní činnosti. A přestože zákon obsahuje několik výjimek, kdy se na dohody obecná právní úprava nevztahuje, odškodnění po pracovním úrazu není jednou z nich. V tomto ohledu jsou tedy „dohodáři“ chráněni úplně stejně jako ostatní zaměstnanci.

Co platí zaměstnavatel při pracovním úrazu

Co znamená ztížení společenského uplatnění

Trvalým následkům se odborně říká ztížení společenského uplatnění, jedná se tedy o tu samou náhradu. Náhrada za ztížení společenského uplatnění má kompenzovat trvalé, nenávratné změny na zdravotním stavu zaměstnance, které ho omezují v různých oblastech života.

Při zkoumání rozsahu trvalých následků se zohledňuje nejen újma na fyzickém zdraví, ale také psychické obtíže způsobené úrazem.

Odškodnění trvalých následků většinou představuje nejvyšší částku ze všech náhrad za újmu na zdraví po pracovním úrazu. Náhradu lze uplatnit po relativním ustálení zdravotního stavu, aby se trvalé následky projevily.

Z toho důvodu se v praxi odškodnění ztížení společenského uplatnění žádá až jeden rok po pracovního úrazu.

Jak postupovat u odškodnění pracovního úrazu

Pracovní úraz je dle zákoníku práce poškození zdraví či smrt, které byly způsobeny krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při práci nebo v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů. Každý úraz by měl zaměstnanec bezodkladně nahlásit zaměstnavateli, který povinně vede evidenci pracovních úrazů. Doporučujeme, aby si poškozený zaměstnanec zajistil tzv. záznam o pracovním úrazu.

Tento dokument hraje zásadní roli pro získání odškodnění, jelikož slouží jako důkaz o úrazu. Na vydání záznamu mají právo všichni zaměstnanci, kteří byli v pracovní neschopnosti v důsledku pracovního úrazu po dobu delší než tři dny.

Odškodnění pracovního úrazu formálně poskytuje zaměstnavatel, primárně se tedy žádost o odškodnění uplatní u něj. Fakticky ale každý zaměstnavatel s více než jedním zaměstnancem musí mít pojištění pro případy odpovědnosti z pracovních úrazů a nemocí z povolání. To znamená, že finanční kompenzaci bude fakticky vyplácet pojišťovna.

Podívejte se na video s naším právníkem Mgr. Radkem Novotným k tématu odškodnění pracovního úrazu:

Stanovení výše trvalých následků

Finanční náhrada za trvalé následky je poskytována na základě zákoníku práce a nařízení vlády č. 276/2015 Sb. Výše odškodnění se stanoví podle bodového systému ve zmíněném nařízení. Zranění jsou rozdělena do kategorií a stupňů závažnosti a jsou k nim přiděleny body, přičemž jeden bod má přesně stanovenou finanční hodnotu. Hodnotící materiál tedy zůstává stále aktuální a s ohledem na inflaci je třeba zvyšovat pouze výši jednoho bodu.

Do roku 2023 zůstávala výše bodu v hodnotě 250,- Kč, v roce 2024 se ale naštěstí hodnota zaktualizovala na 1 % průměrné mzdy z prvních tří čtvrtletí předcházejícího roku, tedy na 424,27 Kč pro rok 2024.

Pro představu o výši odškodnění trvalých následků nahlédněte do následující tabulky pro rok 2024:

ZraněníPočet bodůVýše odškodnění
Odlomení korunkové části zubu3012.729,- Kč
Deformace nosu400169.708,- Kč
Omezení pohyblivosti zápěstí středního stupně500212.135,- Kč
Rozsáhlé plošné jizvy200 – 80084.854,- Kč – 339.416,- Kč
Omezení pohyblivosti kolene lehkého stupně800339.416,- Kč
Poškození ramene – úplná ztuhlost1200509.124,- Kč
Ztráta dolní končetiny s možností protézování2200933.394,- Kč

Výpočet odškodnění u zaměstnance na dohodu o provedení práce

Pro zjištění oprávněné výše peněžitého odškodnění je potřeba postupovat podle bodového systému v nařízení vlády. Tradiční postup pojišťoven k ohodnocení trvalých následků je pomocí formulářů, které vyplní ošetřující lékař zaměstnance.

My tento postup ze zkušeností z naší praxe nedoporučujeme, neboť se často potýkáme s pochybeními ve výpočtu ztížení společenského uplatnění. Na výpočet náhrady za nemajetkovou újmu by lékaři měli být přímo školeni, a tak je logické, že ošetřující lékař pravděpodobně nebude mít dostatek zkušeností ke stanovení správné výše odškodnění. Nejčastěji dochází k problémům jako je špatné zařazení do stupňů závažnosti (lehký, střední nebo těžký) u jednotlivých zranění nebo úplné vynechání některých položek.

Pro naše klienty tak vždy zajistíme a uhradíme posudek ke správnému výpočtu odškodnění trvalých následků pracovního úrazu.

Bolestné u pracovních úrazů

Co dělat po odškodnění špatně stanovených trvalých následků?

Pochybení ve výpočtu trvalých následků, ke kterým často u použití formulářů pojišťovny dochází, vedou k vyplacení nižší částky, než na kterou má zaměstnanec nárok.

Po vyplacení takto špatně stanoveného odškodnění lze někdy žádat o doplatek. Zaměstnanec ale musí prokázat, že hodnocení trvalých následků nebylo provedeno správně. A k tomu je ideální využití znaleckého posudku.

Další náhrady za újmu na zdraví

Trvalé následky nejsou jediná náhrada, na kterou má poškozený zaměstnanec nárok po pracovním úrazu. Většinou lze žádat ještě o následující odškodnění:

  • bolestné = odškodnění vytrpěné bolesti způsobené pracovním úrazem;
  • ušlý výdělek (popřípadě renta) = náhrada za příjmy, o které zaměstnanec přišel v důsledku pracovní neschopnosti;
  • cestovné = náklady vynaložené na cestování k lékařům a do nemocnic;
  • náklady léčení = náklady za koupi léků, rehabilitačních nebo jiných léčebných pomůcek;
  • náklady na péči = odškodnění péče o nesoběstačného zaměstnance.

Každý případ je ale jiný, a tak se může kombinace těchto náhrad lišit u jednotlivých pracovních úrazů.

Právní pomoc k získání odškodnění

Pokud jste utrpěli pracovní úraz jako zaměstnanci na dohodu o provedení práce či pracovní činnosti, neváhejte se na nás obrátit. Pomůžeme vám k získání spravedlivého odškodnění za vaše zranění. První konzultace k případu poskytujeme zdarma.

Nezávazná konzultace odškodnění

Pokud jste utrpěli pracovní úraz a potřebujete právní pomoc, můžete nás nezávazně kontaktovat pomocí tohoto formuláře. 

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů.