Ušlý výdělek má být proplácen každý měsíc
Pokud zaměstnanec utrpí pracovní úraz a nastane pracovní neschopnost, pak má právo na odškodnění ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Ušlý výdělek se počítá jako průměrný denní výdělek vynásobený počtem zmeškaných pracovních dní. Od této částky se odečítá náhrada mzdy poskytnutá zaměstnavatelem a nemocenské dávky OSSZ.
Poškozený zaměstnanec má právo, aby mu bylo odškodnění vypláceno každý měsíc (pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel nedohodnou jinak). Tento nárok vyplývá přímo ze zákoníku práce.
V případě očekávané dlouhodobé pracovní neschopnosti lze také žádat výplatu zálohy na odškodnění.
Kdy lze řešit bolestné
Bolestné je nejčastější a nejtypičtější náhradou za nemajetkovou újmu způsobenou pracovním úrazem. Kompenzuje fyzickou i psychickou bolest, kterou zaměstnanec během pracovního úrazu utrpěl. Hodnocení náhrady za bolest probíhá na základě bodového systému stanoveného v nařízení vlády č. 276/2015 Sb. Závažnost každého zranění je vyjádřena specifickým počtem bodů.
V roce 2024 je hodnota jednoho bodu 424,27 Kč, což činí 1 % průměrné mzdy v národním hospodářství, zjištěné na základě údajů Českého statistického úřadu. Hodnota bodu se každý rok mění. Pokud zaměstnanec utrpí více zranění současně, body za jednotlivá zranění se sčítají. Navíc lze přidělit dodatečné body za chirurgické zákroky.
Bolestné lze řešit a uplatňovat ihned po prvním lékařském ošetření. Mylně se šíří informace, že je nutné čekat na skončení pracovní neschopnosti, což není pravda. Pokud během rekonvalescence vznikne dodatečné bolestné, například z důvodu nutnosti další operace, lze žádat o doplatek.
Jaké náhrady lze získat u pracovního úrazu
Mimo zmíněné bolestné a ušlý výdělek má zaměstnanec nárok na další typy náhrad. Jedná o poměrně širokou paletu možností. Pro lepší orientaci uvádíme podrobný přehled.
1. Bolestné: Tento druh odškodného pokrývá fyzickou, částečně také psychickou bolest způsobenou úrazem. Bolestné lze žádat již po prvotním ošetření nebo hospitalizaci. Budoucí operace lze snadno vyřešit doplatkem bolestného.
2. Ušlý výdělek a renta: Zaměstnanec, který je kvůli úrazu neschopen pracovat, může požadovat kompenzaci za ztrátu příjmů a v určitých případech také rentu.
3. Náklady na léčbu: Zahrnují náklady na léky, lékařské ošetření a zdravotní pomůcky. Je nutné si schovávat doklady o těchto výdajích.
4. Ztížení společenského uplatnění: Jestliže úraz způsobí trvalé omezení v pracovním životě a každodenních aktivitách, zaměstnanec může požadovat odškodnění za tato omezení. Ztížení společenského uplatnění = trvalé následky.
5. Věcná škoda: V některých případech, kdy je v důsledku pracovního úrazu poškozen osobní majetek, lze požadovat náhradu za jeho opravu nebo úplnou ztrátu.
Pozor na formuláře pojišťovny
Hlavní roli během odškodňování pracovního úrazu hraje pojišťovna zaměstnavatele. Pojišťovna má na starost vyplácení náhrad a vede vlastní pojistné šetření. Celý proces většinou začíná tak, že zaměstnavatel informuje pojišťovnu o pracovním úraze zaměstnance. Pojišťovna pak skrze zaměstnavatele předá zaměstnanci své formuláře k vyplnění a odškodnění jednotlivých náhrad. Pojišťovna má k jednotlivým typům náhrad předpřipravené tiskopisy (např. pro bolestné, ušlý výdělek či ztížení společenského uplatnění).
Např. v situaci odškodnění bolestného zaměstnanec obdrží zmíněný formulář s pokyny, aby jej předal svému ošetřujícímu lékaři k vyplnění. Vyplněný dokument pak zaměstnanec vrátí zaměstnavateli a ten jej poskytne pojišťovně. Následně zaměstnanec získá nějaké odškodnění bolestného. Avšak tady velmi často narážíme na chyby.
Praktičtí lékaři nejsou v hodnocení pracovních úrazů zpravidla speciálně vyškoleni, a tudíž chybují především v tom, že zapomínají uvést některé položky zranění, neuvádějí body za operační zákroky spojené s léčbou pracovního úrazu, nenavyšují odškodnění z důvodů komplikací či určí nesprávně stupně závažnosti trvalých následků (lehký až těžký stupeň). Tyto chyby vedou k nesprávnému ohodnocení pracovního úrazu a finanční ztrátě pro poškozeného zaměstnance.
Z těchto důvodů doporučujeme obezřetnost v případě formulářů od pojišťovny. K uplatnění náhrad není nutné používat tiskopisy pojišťovny. K odškodnění bolestného nebo ztížení společenského uplatnění je vhodné využít služeb odborného znalce, který je v dané oblasti proškolen a vyhotoví znalecký posudek, který bude důležitým podkladem pro odškodnění. Pro naše klienty znalecký posudek vždy zajišťujeme.
Právní pomoc zaměstnancům
Získat ve správném čase a správnou výši odškodnění může být oříšek. Jsme advokátní kancelář zabývající se vymáháním odškodnění po pracovním úraze. Nabízíme bezplatnou konzultaci k posouzení vašeho případu. Právní pomoc poskytujeme za odměnu, která je hrazena až z vyplaceného odškodnění.