Práce na „dohody“ a právo na odškodnění

Utrpěli jste úraz při pracovní činnosti na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti? V článku poradíme jak získat odškodnění.
odškodnění pracovního úrazu u dohody o provedení práce

Dohoda a pracovní úraz

Odškodnění pracovního úrazu u dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti je možné. Setkáváme se v praxi s dotazy poškozených zaměstnanců pracovním úrazem, zda mohou žádat odškodnění, když byli zaměstnáni „pouze“ na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Ano, i v takovém případě má poškozený zaměstnanec právo na odškodnění pracovního úrazu. Doporučujeme zajistit od zaměstnavatele záznam o pracovním úraze, na jehož vydání má právo každý zaměstnanec, který utrpěl pracovní úraz s pracovní neschopností delší než tři kalendářní dny.

Pro odškodnění pracovního úrazu u dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti je záznam o pracovním úrazem zásadním důkazem pro získání odškodnění za pracovní úraz.

Bolestné při pracovním úrazu

Odškodnění pracovního úrazu u dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti

Přehled náhrad k odškodnění pracovního úrazu u dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti je následující:

Přehled těchto náhrad je pouze orientační. Každý případ odškodnění pracovního úrazu u dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti je individuální, kdy je vhodné nejprve posoudit případ a určit, které z těchto náhrad bude oprávněn žádat poškozený zaměstnanec.

V rámci odškodnění pracovního úrazu má „zásadní slovo“ pojišťovna zaměstnavatele, se kterou se řeší tyto náhrady odškodnění.

Každá z uvedených náhrad se uplatňuje v jiný časový okamžik.

odškodnění pracovního úrazu u dohody o provedení práce

Trvalé následky pracovní úrazu

Odškodnění pracovního úrazu u dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti může znamenat také řešení odškodnění trvalých následků pracovního úrazu. Odborně se jedná o odškodnění ztížení společenského uplatnění. Trvalé následky pracovního úrazu = ztížení společenského uplatnění.

Odškodnění ztížení společenského uplatnění u pracovního úrazu je zpravidla vyšší než bolestné při pracovním úraze a řeší se obvykle rok od pracovního úrazu.

Pokud jste utrpěli pracovní úraz při dohodě o provedení práce nebo dohodě o pracovní činnosti a potřebujete poradit k řešení trvalých následků, můžete nás nezávazně kontaktovat ke konzultaci zdarma.

Příklad z praxe:

Milan utrpěl vážný pracovní úraz s trvalými následky. Obrátil se na nás poté, co již skončila jeho pracovní neschopnost a obdržel od pojišťovny zaměstnavatele odškodnění ušlého výdělku a bolestného. Při řešení odškodnění trvalých následků jsme také provedli kontrolu odškodnění již poskytnutého bolestného a dospěli k závěru o chybách v předešlém výpočtu. Pro Milana jsme nakonec vymohli mimosoudně jak odškodnění ztížení společenského uplatnění, tak doplatek odškodnění bolestného.

Specialisté na případy odškodnění

Právní pomoc

Řešíte výpočet odškodnění pracovního úrazu? Můžete se na nás obrátit. Jsme právníci pro oblast odškodnění pracovních úrazů.

Nezávazná konzultace odškodnění

Pokud jste utrpěli pracovní úraz a potřebujete právní pomoc, můžete nás nezávazně kontaktovat pomocí tohoto formuláře. 

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů.