Pracovní úraz při dopravní nehodě. Kde získat vyšší odškodnění?

Utrpěli jste pracovní úraz při dopravní nehodě? Víte, že máte právo volby odškodnění. Více se dozvíte v článku.
Pracovní úraz při dopravní nehodě

Pracovní úraz při dopravní nehodě

Řada zaměstnanců při výkonu své práce cestuje automobilem a může tak utrpět zranění při nezaviněné autonehodě. Pracovní úraz při dopravní nehodě se zraněním obvykle šetří policie, kdy lze doporučit poškozenému zaměstnanci být aktivní a zajímat se o průběh trestního nebo přestupkového řízení vůči viníkovi nehody.

Poškozený zaměstnanec je obvykle oprávněn vybrat si, zda bude odškodnění za zranění uplatňovat z titulu odškodnění pracovního úrazu nebo z titulu dopravní nehody od pojišťovny vozidla viníka nehody. Dopravní nehoda v pracovní době tak často staví poškozeného zaměstnance před volbu. Který směr odškodnění je pro poškozeného zaměstnance výhodnější?

Pracovní úraz při dopravní nehodě

Odškodnění za zranění zaměstnance při dopravní nehodě

Náhrady za zranění jsou srovnatelné dle zákoníku práce při řešení odškodnění pracovního úrazu, tak dle občanského zákoníku při řešení odškodnění dopravní nehody. Podstatně se však liší výpočtový mechanismus odškodnění bolestného a trvalých následků.

Obecně je okruh náhrad odškodnění pracovního úrazu při dopravní nehodě následující:

  • bolestné
  • ušlý výdělek (případně také renta).
  • náklady léčení
  • cestovné
  • náklady péče o poškozeného
  • trvalé následky (ztížení společenského uplatnění).

Když poškozený zaměstnanec řeší odškodnění nezaviněné autonehody jako pracovní úraz, pak se bolestné a trvalé zdravotní následky vypočtou dle nařízení vlády č. 276/2015 Sb. Pokud však zaměstnanec řeší odškodnění od pojišťovny vozidla viníka nehody, pak se bolestné a trvalé zdravotní následky vypočítají dle Metodiky Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví.

Pracovní úraz při dopravní nehodě

Vyšší odškodnění trvalých následků?

Z naší odškodňovací praxe vyplývá, že v případě vzniku trvalých zdravotních následků je obvykle vyšší odškodnění ztížení společenského uplatnění dle Metodiky Nejvyššího soudu než dle výpočtu nařízením vlády. Z tohoto vyplývá, že odškodnění trvalých následků je někdy výhodnější řešit z titulu odškodnění dopravní nehody prostřednictvím pojišťovny vozidla viníka nehody z tzv. „povinného ručení“.

Pro naše klienty provádíme výpočet odškodnění trvalých následků pracovního úrazu po autonehodě jak dle nařízení vlády, tak dle Metodiky Nejvyššího soudu, abychom uplatnili pro klienty vyšší odškodnění.

Specialisté na případy odškodnění

Právní pomoc online

Řešíte odškodnění pracovního úrazu při nezaviněné autonehodě? Můžete se na nás obrátit. Jsme právníci pro oblast odškodnění pracovních úrazů. Konzultace případu je zdarma.

Nezávazná konzultace odškodnění

Pokud jste utrpěli pracovní úraz a potřebujete právní pomoc, můžete nás nezávazně kontaktovat pomocí tohoto formuláře. 

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů.